طراحی ریسپانسیو و سئو

 

دنیای بازاریابی در سال 2015 با چیزی به نام موبایل گِدون تغییر چشمگیری کرد. گوگل در این سال اعلام کرد که سازگاری با موبایل از این پس به نماد رتبه بندی تبدیل شده است؛ یعنی وبسایت‌های ریسپانسیو و سازگار با موبایل در جایگاه بالاتری قرار می‌گیرند. از آن به بعد چند به روز رسانی در این مورد انجام شده است؛ اما سازگاری با موبایل در همه‌ی آن‌ها یک شاخص کلیدی برای رتبه بندی بوده است.

 

مطالب مرتبط:
طراحی ریسپانسیو چیست؟
چرا طراحی ریسپانسیو مهم است؟

 

3 جزء اصلی یک طراحی ریسپانسیو
طراحی ریسپانسیو سایت شامل سه جزء اصلی زیر است:
طرح بندی منعطف: استفاده از  gridمنعطف برای تهیه‌ی طرح بندی وبسایت که به صورت خودکار و پویا با هر اندازه‌ای تطبیق پیدا می‌کند.
مدیا کوئری: مدیا کوئری به طراحان اجازه می‌دهد تا سبک‌های مختلف را برای مرورگرهای به خصوص و ویژگی‌های دستگاه‌های مورد استفاده تعیین کنند.
عناصر رسانه‌ای منعطف: با تغییر اندازه‌ی عناصر رسانه‌ای (تصاویر، ویدیو یا فرمت‌های دیگر) بر اساس تغییر اندازه‌ی صفحه‌ی نمایش، آن‌ها را مقایس پذیر می‌کند.

بهترین روش‌ها و ملاحظات برای طراحی ریسپانسیو

با طراحی ریسپانسیو به دنبال منعطف بودن همه‌ی عناصر هستیم؛ پس باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

1) موبایل را اولویت قرار بدهید: اندازه‌ی طراحی‌های موبایل را بزرگتر کنید تا متناسب با صفحه‌های بزرگتر باشند. همیشه به یاد داشته باشید که باید دکمه‌های بزرگتری را برای کاربران موبایل قرار بدهید. به علاوه، دو برابر بیشتر از صفحه‌ی نمایش لپ تاپ و کامپیوتر باید از عناصر تصویری استفاده کنید؛ چون عناصری با طراحی کامل و پیچیده روی صفحه‌های نمایش کوچکتر، تار شده و باعث سردرگمی کاربران می‌شوند.

2) بیش از سه دستگاه را در نظر بگیرید: مثلاً طرح‌هایتان را برای بیش از سه دستگاه آماده کنید.

3) محتوا را بر اساس موقعیت کاربر، نمایش داده یا پنهان کنید. سلسله مراتب بصری را بررسی کنید و از نمایش تدریجی محتوا و دراورهای ناوبری برای نمایش محتوای مورد نیاز کاربران استفاده کنید. موارد غیر ضروری را در اولویت دوم قرار بدهید.

4) به دنبال سادگی و مینیمالیسم باشید.

5) از الگوهای طراحی استفاده کنید. برای ساده سازی طراحی از الگوها و عناصر آشنا برای کاربران استفاده کنید؛ مثلاً الگوی باز شدن فهرست منو برای بسیاری از صفحه‌های نمایش مناسب است.

6) با اندازه‌ی فونت‌ها و سبک طراحی به دنبال ساده سازی استفاده باشید. از تضاد و پس زمینه به صورت موثر استفاده کنید. اندازه‌ی هدلاین‌ها باید حداقل 1.6 بزرگتر از متن اصلی باشد. تمامی متن‌ها باید ریسپانسیو باشند تا در این اندازه‌ها نمایش داده شوند.

در کل، طراحی ریسپانسیو یا واکنش‌گرا، رویکردی ارزان قیمت و به صرفه است؛ اما ماهیت "آسان" آن می‌تواند گول زننده باشد. اگر بدون دقت و احتیاط از آن استفاده کنید، ممکن است به مشکلات زیادی بر بخورید.

 

جمع بندی
انجام طراحی ریسپانسیو یا واکنش گرا به آموزش چندانی نیاز ندارد و قطعاً از یادگیری طراحی و کد زدن برای همه‌ی دستگاه‌های موجود، آسان‌تر و موثرتر است.
طراحی ریسپانسیو و روش‌های گفته شده در بالا، راه‌حل نهایی برای دنیای در حال تغییر موبایل نیستند. طراحی ریسپانسیو سایت تنها یک مفهوم است که اگر به درستی استفاده شود، می‌تواند تجربه‌ی کاربری را بهبود ببخشد؛ اما نمی‌تواند بهترین تجربه را برای همه‌ی کاربران، همه‌ی دستگاه‌ها و پلتفرم‌ها ارائه کند.
طراحی ریسپانسیو علاوه بر طراحان، برای کاربران هم بهترین گزینه است. طراحی‌های اختصاصی باعث تجربه‌ی کاربری بهتر می‌شوند و این چیزی است که ما و همه‌ی طراحان دیگر همیشه به دنبال آن هستیم.
اگر به یک طراحیریسپانسیو نیاز دارید یا سوالی درباره‌ی آن دارید، با ما تماس بگیرید.