طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا

 

طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا چیست؟
با طراحی سایت ریسپانسیو، وبسایت (و صفحات آن) با فعالیت‌‌های کاربران تطبیق یافته و بهترین تجربه را به کاربران ارائه می‌کند و مهم نیست که کاربران از کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت یا تلفن‌های هوشمند استفاده می‌کنند. البته برای این که این اتفاق رخ بدهد، وبسایتتان به یک طراحی ریسپانسیو یا واکنش گرا نیاز دارد.
طراحی ریسپانسیو سایت، رویکردی است که می‌گوید طراحی و توسعه‌‌ی سایت باید به رفتار کاربر و محیط بر اساس اندازه‌ی صفحه‌ی نمایش، پلتفرم و جهت افقی یا عمودی آن واکنش نشان بدهد.
به عبارت دیگر، وبسایت باید این تکنولوژی را داشته باشد تا به صورت خودکار به علایق کاربران واکنش نشان بدهد. با این کار، دیگر به طراحی متفاوتی برای هر دستگاه جدیدی در بازار نیاز نداریم و لازم نیست که مرحله‌ی توسعه را دوباره طی کنیم.
هدف کلی طراحی ریسپانسیو، جلوگیری از زوم کردن، تغییر اندازه یا بالا و پایین کردن غیر ضرروی صفحه است. این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که سایت برای دستگاه‌های مختلف بهینه نشده باشد. معمولاً کار با این وبسایت‌ها خیلی سخت است و ممکن است باعث از دست دادن مشتریان بالقوه شود که به وبسایتتان می‌آیند و نمی‌دانند چگونه باید با آن کار کنند.
طراحی ریسپانسیو سایت جایگزین نیاز به طراحی یک سایت مخصوص موبایل شده است. شما به جای طراحی وبسایت‌های مختلف برای صفحه‌های نمایش‌هایی با اندازه‌های مختلف، می‌توانید یک وبسایت را طراحی کنید که با توجه به دستگاه مورد استفاده‌ی کاربر، به صورت خودکار کوچکتر یا بزرگتر می‌شود.

 

مطالب مرتبط:
طراحی ریسپانسیو و سئو
چرا طراحی ریسپانسیو یا واکنش‌گرا مهم است؟

 

مفهوم طراحی ریسپانسیو سایت
چرا باید برای هر گروه از کاربران، یک طراحی جداگانه خلق کنیم؟ هیچ معماری یک ساختمان را برای هر یک از گروه‌های افرادی که وارد آن ساختمان می‌شوند، طراحی نمی‌کند. طراحی وب باید مثل معماری ریسپانسیو، خودش را به صورت خودکار تطبیق بدهد و برای هر گروه جدیدی از کاربران، به طراحی‌های بیشمار و شخصی نیاز ندارد.
اما طراحی واکنش گرا فقط به معنای رزولوشن منعطف صفحه‌ی نمایش و تصاویری که اندازه‌شان به صورت خودکار تغییر می‌کند، نیست؛ بلکه به معنای یک تفکر جدید نسبت به طراحی است.

 

طراحی ریسپانسیو در مقابل طراحی سنتی
یک مثال برای طراحی وبسایتی که ریسپانسیو نیست این است که نوشته‌های آن در صفحه‌ی کامپیوتر بسیار خوانا هستند، اما متن آن در تلفن همراه بسیار ریز و ناخواناست. معمولاً دلیل این اتفاق این است که جداول و تصاویر زیاد وبسایت، آنقدر بزرگ هستند که در صفحه‌ی کوچک تلفن‌های هوشمند جا نمی‌شوند.
در مقابل، لازم نیست که توسعه دهندگان با طراحی ریسپانسیو بر اندازه‌های خاص صفحه‌ی نمایش تمرکز کنند؛ بلکه کد ریسپانسیو سایتشان به گونه‌ای طراحی شده است تا با طیف وسیعی از اندازه‌های صفحه‌های نمایش تطبیق پیدا کند و بر اساس اندازه‌ی صفحه و ویژگی‌های موبایل یا لپ تاپ، طرح بندی‌های مختلفی را نمایش بدهد.

چرا طراحی ریسپانسیو برای طراحان وب و صاحبان کسب و کارها اهمیت دارد؟
طراحی ریسپانسیو باعث می‌شود که طراحان وب، طراحان رابط کاربری و توسعه دهندگان وبسایت‌ها مجبور نباشند که شب و روز برای طراحی وبسایت‌هایی برای هر یک از دستگاه‌های موجود کار کنند. هم‌چنین طراحی ریسپانسیو، زندگی صاحبان کسب و کارها، بازاریابان و تبلیغ کنندگان را راحت‌تر می‌کند.
بعضی از مزایای آن در زیر گفته شده‌اند:
یک سایت برای همه‌ی دستگاه‌ها: چه وبسایت را روی تبلت ببینید یا روی لپ تاپ یا تلفن همراه، وبسایت به شکلی نمایش داده می‌شود که بیشترین رضایت را برای کاربر فراهم کند.
طراحی بهینه: با رویکرد طراحی ریسپانسیو، همه‌ی عکس‌ها، فونت‌ها و باقی عناصر HTML بر اساس اندازه‌ی صفحه‌ی کاربر تغییر خواهند کرد.
دیگر نیازی به ریدایرکت (redirect ) نیست: در روش‌های دیگر طراحی برای دستگاه‌های مختلف، لازم است که از ریدایرکت برای فرستادن کاربر به نسخه‌ی مناسب وبسایت استفاده کنیم. در طراحی ریسپانسیو، بدون نیاز به ریدایرکت، کاربر می‌تواند محتوایی را که می‌خواهد، در سریع‌ترین زمان ممکن ببیند.
طراحی ریسپانسیو از نظر قیمت هم مناسب است. مدیریت آن برای شما راحت‌تر است، چون به جای دو سایت، یک سایت دارید و لازم نیست هر تغییر را دو بار انجام بدهید. لازم است فقط روی یک وبسایت کار کنید و یک وبسایت را آپدیت کنید.

 

مزایا و معایب طراحی ریسپانسیو

یکپارچگی وبسایت

پیاده سازی نسبتاً راحت و ارزان

سازگار با سئو
امکان سادگی و مینیمالیسم طراحی
کنترل کمتر روی اندازه‌ی صفحه‌ی نمایش طراحی
عناصر می‌توانند به خودی خود تغییر کنند.

بروز مشکل با قالب‌های تبلیغاتی

زمان بیشتر برای لود شدن در موبایل

کدنویسی پیچیده‌تر فرانت اِند برای مقیاس پذیری محتوا

 

 

طراحی ریسپانسیو سایت چگونه کار می‌کند؟
طراحی ریسپانسیو از طریق CSS و با استفاده از تنظیمات مختلف برای ویژگی‌های مختلف استایل‌ها بر اساس اندازه‌ی صفحه‌ی نمایش، جهت صفحه، رزولوشن، رنگ بندی و ویژگی‌های دیگر دستگاه کاربر کار می‌کند.

 

چطور بدانیم که سایتمان ریسپانسیو است؟
به راحتی و به سرعت می‌توانید با مرورگرتان متوجه بشوید ک سایتتان ریسپانسیو است یا خیر.
برای این کار، وبسایتتان را با یک موبایل، تبلت یا لپ تاپ بینید.
هم‌چنین می‌توانید از یک ابزار رایگان، مثل آزمون سازگاری با موبایل گوگل استفاده کنید.
با اینکه با رویکردهای دیگر طراحی هم می‌توان به سازگاری با موبایل دست پیدا کرد، اما طراحی ریسپانسیو سایت به خاطر مزایایش، رایج‌رین روش است.

اگر به دنبال شخصی حرفه‌ای هستید که به ریسپانسیو کردن وبسایتتان کمک کند، ما می‌توانیم به شما کمک کنیم.
ما خدماتی را برای طراحی و توسعه‌ی سایت ریسپانسیو ارائه می‌کنیم. پس همین حالا با متخصصان ما مشورت کنید.