چگونگی بازاریابی کسب و کار اینترنتی و اولین فروش


شما در این مرحله باید یک گوشه بازار را انتخاب کرده و محصول یا خدمتی برای ارائه داشته باشید. هم‌چنین برند کسب و کارتان را ایجاد کرده، فروشگاه اینترنتی‌تان را راه انداخته و محتوای بسیار خوبی را در آن گذاشته باشید؛ یعنی کسب و کار آنلاینتان را شروع کرده‌اید.

آیا اکنون زمان این است که گوشه‌ای نشسته و ببینید که محصولتان خود به خود فروش می‌رود؟ در حقیقت اینطور نیست! قسمت سخت ایجاد یک کسب و کار هنوز تمام نشده است و اکنون زمان این است که دست به کار شوید.

بهتر است قبل از خرج پول زیادی برای آژانس‌های تبلیغاتی و رسانه‌های پولی، کمی صبر کنید. ما در این‌جا چند استراتژی ارزان و موثر را معرفی می‌کنیم که به راحتی می‌توانید آن‌ها را به کار گرفته و کسب و کار آنلاینتان را بازاریابی کنید.

 

·    خریدارانتان را بشناسید.

قبل از نوشتن برنامه‌ی بازاریابی‌تان از خودتان بپرسید که آیا مخاطبانتان را می‌شناسید؟ پاسخ این سوال مشخص می‌کند که آیا به خوبی از منابع مالی برای بازاریابی کسب و کارتان استفاده می‌کنید یا خیر.

تعیین مخاطبان هدف، تقریباً تمامی کسب و کار، محصولات و تصممیات بازاریابی را مشخص می‌کند. پیام‌های ارسالی، کانال‌های فروش، اطلاعات به اشتراک گذاشته شده، بهبود محصولات و موارد دیگر، همگی به مخاطبان هدفتان بستگی دارند.

 

1.     عوامل جمعیت شناختی (مانند جنسیت، سن، مکان فیزیکی، سطح درآمد و تحصیلات، شغل، وضعیت تاهل، مذهب و علایق سیاسی، نژاد و قومیت) و عوامل روانشناختی (مانند علایق، سرگرمی‌ها، اوقات فراغت و مشکلات) شناخته شده را تعیین کنید. مشخص کنید چه چیزی می‌دانید و باید به دنبال چه چیزی باشید.

2.     اگر اکنون یک پایگاه مشتریان دارید، سعی کنید با یک پرسشنامه یا مصاحبه‌ی ساده، اطلاعات بیشتری را درباره‌شان پیدا کنید. اگر هیچ مشتری ندارید، ببینید مخاطبان هدف رقبایتان چه کسانی هستند. به وبسایت، شبکه‌های اجتماعی و (در صورت امکان) ویترین آن‌ها نگاهی بیندازید.

3.     یک جست و جوی ساده در گوگل می‌تواند مقالات، کتاب‌ها یا وبلاگ‌های مرتبط با مخاطبانتان یا حداقل وبلاگ‌ها یا فروم‌هایی را نشان بدهد که مخاطبان هدفتان در آن‌ها نظراتشان را به اشتراک می‌گذارند.

گام بعدی این است که این اطلاعات را در تصمیمات کسب و کاری‌تان استفاده کنید تا مطمئن شوید که بازاریابی‌تان بیشترین تاثیر ممکن را دارد. هر استراتژی بازاریابی باید حول مخاطبان انجام گیرد تا منابعتان افزایش یافته و در نهایت، اولین فروش را کسب کنید.

 

·    در شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشید.

شبکه‌های اجتماعی بهترین مکان برای ارتباط رو در رو با مشتریان و افزایش آگاهی از برند هستند. اما ساختن پروفایل به تنهایی کافی نیست. به اشتراک گذاری مداوم محتوای ارزشمند و برقراری ارتباط در شبکه‌های اجتماعی، مطمئن‌ترین راه برای شناخته شدن در میان مخاطبان و تبدیل فالوئرها به خریدار است.

صرف نظر از شبکه‌ی اجتماعی که انتخاب کرده‌اید، راه‌های بسیاری برای بازاریابی کسب و کار اینترنتی و تبدیل فالوئرها به خریدار وجود دارد:

·    بهبودهای محصولات و خدمات را با تصویر یا ویدیو آپلود کنید.

·    سوال پرسیده و مخاطبان را تشویق کنید تا  درباره‌ی صنعت یا کسب و کارتان گفت و گو کنند.

·    تخفیفات یا رویدادهای خاص، مخصوصاً آن‌هایی را که فقط در دسترس مشترکان ایمیل هستند، اطلاع رسانی کنید.

·    با اینفلوئسرها در نیچ مارکتتان ارتباط برقرار کرده و با آن‌ها همکاری کنید.

·    گیو اوی (Giveaway) یا مسابقاتی را برای محصولات رایگان برگزار کنید.

·   از نظرات مربوط به محصولات یا خدمات استفاده کرده و از مشتریان قبلی بخواهید که (از طریق UGC و محتوای تولید شده توسط کاربران) مطلبی را درباره‌ی کسب و کارتان پست کنند.پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی‌تان باید داستانی را درباره‌ی برند، محصول، تیم یا ماموریتتان بازگو کنند. داستان شبکه‌های اجتماعی‌تان باید ارزشی را برای مخاطب ارائه کرده و آن‌ها را به سمت خرید هدایت کند.

کلید مشارکت در شبکه‌های اجتماعی، حضور مداوم است. یک برند فعال نسبت به برندی که به ندرت چیزی در شبکه‌های مجازی پست می‌کند، موفق‌تر خواهد بود. هم‌چنین شبکه‌های اجتماعی شما به عنوان خدمات مشتریان عمل می‌کنند. با این شبکه‌ها می‌توانید وفاداری به برندتان را افزایش بدهید.

شبکه‌های اجتماعی مکانی عالی برای آزمایش و سرمایه گذاری در تبلیغات پولی هستند. مثلاً فیسبوک امکان تبلیغات در پلتفرم خودش و اینستاگرام را بسیار آسان کرده است. یک محتوای دارای اسپانسر را می‌توانید با بودجه‌ای کم به هزاران نفر نمایش دهید. با یک سرمایه گذاری کم می‌توانید برندتان را به مخاطبان جدید معرفی کرده و لایک، فالوئر و مشتریان جدید و بیشتری بگیرید.

 

بگذارید محتوایتان مخاطبان را به خود جذب کند.

اثربخشی و محبوبیت بازاریابی محتوایی و بازاریابی درونگرا در میان تجارت‌های آنلاین گسترش یافته است. تولید محتوای منحصر به فرد به مخاطبان نشان می‌دهد که شما می‌خواهید به آن‌ها آموزش داده و بیش از آنکه بخواهید محصولی را به آن‌ها بفروشید، می‌خواهید اطلاعاتشان را افزایش دهید. هم‌چنین این کار، داستان برندتان را بازگو کرده و ترافیک ارگانیک را به وبسایت هدایت می‌کند. محتوای خوب باعث به وجود آمدن اعتماد شده و اعتبار برند را افزایش می‌دهد.

لازم نیست که بازاریابی محتوایی پیچیده باشد. برای ورود به دنیای بازاریابی محتوایی، یک وبلاگ برای کسب و کار آنلاینتان ایجاد کنید. در این وبلاگ می‌توانید مقاله‌ها و خبرهای مورد علاقه‌ی مخاطبان را به اشتراک بگذاربد. با استفاده از وبلاگ به عنوان MVP (حداقل محصول قابل عرضه)، می‌توانید بر اساس ترافیک متوجه شوید که چه محتوایی بهتر عمل می‌کند. این موضوع، به شما ایده‌هایی برای محتوا، راهنمایی، اینفوگرافی‌ها و ویدیوهای همیشگی می‌دهد.

اما از دنیای شلوغ بازاریابی محتوایی نترسید. فقط کافی است که هنگام شروع، قابل اعتماد باشید. لازم نیست که وبسایتتان بی‌نقص یا بسیار شیک باشد؛ فقط به مخاطبان نشان دهید که برندتان از افرادی واقعی تشکیل شده است.

با تولید محتوا درباره‌ی برندتان می‌توانید در صفحات شبکه‌های اجتماعی‌تان نیز پست بگذارید. ممکن است خلق ایده برای پست‌های شبکه‌های اجتماعی و پیشنهادات فروش، سخت باشد. با تولید چند منبع منحصر به فرد محتوا می‌توانید پست‌های بسیاری برای شبکه‌های اجتماعی‌تان تهیه کنید.

این‌ها فقط چند ایده‌ی محدود برای بازاریابی کسب و کار آنلاین و اولین فروش‌ها هستند. این تاکتیک‌ها زمان‌برند، اما انجامشان در نهایت نتیجه دارد و هم‌چنین این روش‌ها یکدیگر را تقویت می‌کنند.