چه کسب و کار آنلاینی را باید شروع کنیم؟


هر روز و همه جا می‌بینیم مردم می‌گویند که دوست دارند کسب و کار خودشان را داشته باشند، اما نمی‌دانند چه کسب و کاری را باید شروع کنند. همه  در مرحله‌ای به این مشکل بر می‌خورند. مهم‌ترین مرحله در راه اندازی یک تجارت آنلاین سودآور، پیدا کردن ایده‌ی کسب و کاری است که با مهارت‌ها و توانایی‌هایتان همخوانی داشته باشد. پس باید گزینه‌هایتان را بررسی کرده، مهارت‌هایتان را روی کاغذ نوشته و درباره‌ی راه‌های مختلف درآمدزایی از مدل‌های کسب و کار مختلف فکر کنید.

قبل از اینکه وارد یک بازار مشخص بشوید، بهتر است کار را با انجام یک طوفان مغزی باکیفیت شروع کنید.

چه کسب و کار آنلاینی را می‌توانید شروع کنید؟ زمانیکه درباره‌ی این سوال فکر می‌کنید، به دنبال ایده‌ای باشید که جوابش به سوالات زیر، "بله" باشد:

آیا به این کار اهمیت می‌دهید؟ آیا یک نیاز را برطرف می‌کند؟ آیا افرادی که به ایده‌ی شما علاقه دارند، می‌توانند برای آن پول پرداخت کنند؟ آیا می‌توانید راهی پیدا کنید که نسبت به رقبا متمایز باشید؟

محصولات و خدماتتان باید یکی از نیازهای مشخص مشتری را برطرف کنند و مهم نیست که بخواهید این کار را به صورت تمام وقت یا پاره وقت برای داشتن درامدی بیشتر انجام دهید.

 

محصولات فیزیکی

می‌توانید یک فروشگاه اینترنتی را راه اندازی کرده و محصولات واقعی و فیزیکی را از طریق یک ویترین اینترنتی بفروشید. این کار باعث راحتی مشتریان شده و آن‌ها قدرت انتخاب خواهند داشت. بدین ترتیب می‌توانید از موانع بزرگی که میان شما و ویترین یک فروشگاه سنتی قرار دارند، اجتناب کنید.

 

محصولات دیجیتال

البته همه‌ی محصولات فیزیکی نیستند. محصولات دجیتال مانند دوره‌های آنلاین و کتاب‌های الکترونیکی می‌توانند فروش زیادی داشته باشند. در تهیه‌ی این نوع محصولات می‌توانید خلاقیت داشته باشید و تولیدشان نسبت به محصولات فیزیکی آسان‌تر است. به علاوه، لازم نیست که درباره‌ی موجودی، تامین کنندگان و حمل و نقل نگران باشید؛ چون همه چیز دیجیتالی است. وبسایت‌های حق اشتراکی که کاربران به صورت مداوم (معمولاً ماهانه) برای دسترسی به محتوایی که فقط برای کاربران در دسترس قرار دارد، پول پرداخت می‌کنند، اگر به درستی انجام شوند، منبع درامدی بسیار خوبی خواهند بود. دریافت حق اشتراک از کاربران، تا زمانی که سایتتان از نظرشان ارزشمند باشد، به معنای یک منبع درامد دائمی است. فروش محصولات دیجیتال زمانی بهترین نتیجه را دارد که محتوای رایگان نیز (مثلاً در وبلاگ شرکت) ارائه کنید تا برای خودتان اعتبار کسب کرده و قبل از اینکه خوانندگان محصولی را بخرند، ارزش خودتان را به آن‌ها نشان بدهید. هزینه‌ی فروش محصولات دیجیتال شامل ساخت و مدیریت یک وبسایت، هاستینگ، تولید محصول (در صورت برونسپاری) و هزینه‌های سایت حق اشتراکی است.

 

خدمات

آیا مهارتی دارید که مردم بخواهند بابت آن پول پرداخت کنند؟ ارائه‌ی خدمتی مانند نوشتن متن، ادیت یا طراحی گرافیکی به صورت فریلنسری در صورتی که مشتریانی را پیدا کنید که حاضر باشند بابت کارتان پول بدهند، سودآور خواهد بود. ممکن است با پیشرفت در کارتان به آموزش‌های جدید نیاز داشته باشید.

 

دوره‌های دیجیتال

این کار شبیه تدریس است و همه در سرتاسر دنیا می‌توانند از دانش و مهارتتان استفاده کنند. می‌توانید با شروع کسب و کار آنلاینی که دوره‌های دیجیتالی را به افراد علاقه مند ارائه می‌کند، به آسانی پول کسب کنید. هم‌چنین می‌توانید بابت فروش متن‌های از پیش نوشته شده و محتوای دانلودی دیگر، پول دریافت کنید.

 

مشاوره و کوچینگ

می‌توانید دانش و مهارتتان را در قالب کوچینگ یا مشاوره‌ی آنلاین ارائه کنید. با تلفن و اینترنت می‌توانید با افرادی که در حوزه‌ی شما به دنبال مشاره و آموزش هستند، ارتباط برقرار کنید. هزینه را هم می‌توانید به صورت ساعتی یا جلسه‌ای تعیین کنید. هزینه‌ی ورود به خدمات کوچینگ شامل هر سرویسی است که برای اداره‌ی کسب و کارتان به آن نیاز دارید؛ مانند هزینه‌ی وبسایت و برنامه‌های زمانبندی کارها. هزینه‌ی ورود به کسب و کار خدماتی مشابه کوچینگ است.

اگر موضوعات مختلف را به خوبی می‌توانید توضیح بدهید و تجربه و دانش زیادی در یک حوزه دارید، می‌توانید یک کسب و کار آموزشی آنلاین را در آن حوزه شروع کنید. می‌‌توانید جلسات آموزشی را از خانه با ابزارهای تماس تصویری مانند اسکایپ برگزار کرده و دانشتان را به هر کسی، در هر زمانی و در هر مکان ارائه کنید.نمونه‌هایی از کسب و کارهای آموزشی

آموزش کسب و کار

آموزش کسب و کار، تجارت آنلاین سودآوری است که می‌تواند از بازار بزرگ کارآفرینان و صاحبان کسب و کارها که به دنبال یافتن راهشان در دنیای تجارت هستند، درآمد کسب کند. اگر در حوزه‌ی کسب و کار، متخصص هستید یا درک عمیقی از نیروهای بازار دارید، می‌توانید با کوچینگ کسب و کار، آزادی مالی داشته باشید.

بهترین رویکرد در این صنعت، ارائه‌ی صادقانه‌ی ارزش است و پس از مدت زمانی، مردم برای اجرای آن‌ها به شما پول پرداخت خواهند کرد. کلید اصلی این کار، درک و اجرای موفق یک استراتژی است. برای این کار باید اعبتار داشته باشید که برای آن، به تایید اجتماعی نیاز دارید. به همین دلیل، اگر می‌خواهید کسب و کار موفقی را راه اندازی کنید، اول باید چند مشتری پیدا کرده و به آن‌ها کمک کنید تا موفق شوند؛ سپس، تایید آن‌ها را به دست بیاورید. بعد از آن می‌توانید نرخ‌های بالایی را از مشتریان دریافت کنید.

 

کسب و کارهای وبیناری

وبینارها احتمالاً یکی از بهترین راه‌ها برای فروش آنلاین هر محصولی هستند. بهترین قسمت آن این است که نیاز نیست خودتان محصولی داشته باشید. مخاطبان وبینارها حاضرند هر چیزی را که ارائه می‌کنید، بخرند. بهترین روش برای راه اندازی کسب و کار وبیناری این است که محصولی را پیدا کنید که بتوانید آن را تبلیغ کرده و از آن پشتیبانی کنید.

 

نمونه‌هایی از کسب و کارهای مشاوره‌ای

مشاور سئو

اگر با جزئیات موتورهای جست و جو آشنا هستید و مهارت فنی کار با پلتفرم‌هایی مانند Google Ads و Google Analytics را دارید، می‌توانید به یک مشاور سئو تبدیل شوید. بسیاری از صاحبان کسب و کارهای کوچک نمی‌دانند که سئو (SEO) چه تاثیر زیادی می‌تواند بر کسب و کارهایشان داشته باشد. می‌توانید با راه اندازی کسب و کار آنلاین مشاوه، به این افراد آموزش داده و به آن‌ها کمک کنید تا وبسایت‌هایشان را تغییر داده و نرخ تبدیل (conversion rates) خود را افزایش بدهند.

می‌توانید با استفاده از مهارت‌های بازاریابی خود، مزایای استفاده از داده‌های تحلیلی، کلمات کلیدی استراتژیک و ساختار محتوا را به صاحبان کسب و کارها نشان بدهید تا بتوانند ترافیک ارگانیک بیشتری کسب کنند. البته یادتان باشد که الگوریتم‌های گوگل دائماً تغییر می‌کنند، پس برای موفقیت همیشه باید در حال یادگیری در حوزه‌ی سئو باشید.

 

مشاور کسب و کارهای کوچک

اگر دانش و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی تجارت دارید، چرا کسب و کاری را که به کارآفرینان برای موفق شدن کمک می‌کند، شروع نمی‌کنید؟ شما می‌توانید به عنوان یک مشاور کسب و کار، از مهارت‌هایتان استفاده کرده و به صاحبان تازه‌کار کسب و کارها کمک کنید تا کارشان را با موفقیت شروع کنند. می‌توانید به کارآفرینان باتجربه هم کمک کنید تا بتوانند خودشان را با تقاضای بازار هماهنگ کنند. اگر استراتژی خود را بر یک نیچ مارکت از کسب و کار مشاوره متمرکز کنید، احتمال موفیتتان بیشتر خواهند بود.

 

مشاور شبکه‌های اجتماعی

شرکت‌های بزرگ می‌توانند یک شرکت یا کارمندان تمام وقتی را برای مدیریت حساب‌های رسانه‌های اجتماعی‌شان استخدام کنند، اما کسب و کارهای کوچک معمولاً مجبورند بازاریابی رسانه‌های اجتماعی‌شان را خودشان انجام دهند. صاحبان این کسب و کارها، وظایف بسیار زیادی دارند و معمولاً سرشان شلوغ است. آن‌ها اهمیت حضور در شبکه‌های اجتماعی را نمی‌دانند یا به آن توجهی نمی‌کنند و زمانی را برای توسعه و اجرای یک استراتژی خوب برای این شبکه‌ها صرف نمی‌کنند. شما به عنوان مشاور شبکه‌های اجتماعی می‌توانید به کسب و کارهای کوچک کمک کنید تا بهترین تاکتیک‌ها، زمانبندی پست گذاری و محتوا را برای مخاطبان هدفشان مشخص کنند. با افزایش تعداد فالوورهای آن‌ها، کسب و کار شما نیز بزرگتر خواهد شد.

بسیاری از این پلتفرم‌ها، کاربران زیادی دارند، اما تعداد زیادی از کسب و کار نمی‌دانند که این شبکه‌ها چقدر بزرگ هستند، چه تاثیری می‌توانند بر کسب و کارشان داشته باشند و چگونه باید از آن‌ها برای برندشان استفاده کنند. اگر در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی تجربه دارید و به عکاسی علاقه دارید، می‌توانید بر یک پلتفرم مانند اینستاگرام تمرکز کنید تا با کمک به کسب و کارهای دیگر برای بهبود محتوا و رسیدن به اهدافشان، کسب درامد کنید.

 

مشاور حقوقی شرکت

شرکت‌ها وکلایی را استخدام می‌کنند تا به آن‌ها در مسائل حقوقی کمک کرده و آن‌ها را راهنمایی کنند که چه کاری را باید یا نباید انجام بدهند. با راه اندازی یک شرکت مشاوره‌ی حقوقی آنلاین می‌توانید به شرکت‌ها کمک کنید که بدون نیاز به تعهد و پرداخت هزینه‌های گزاف به وکلای سنتی، مسائل قانونی‌شان را تنظیم کنند. البته باید ثابت کنید که امتحان وکالت را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اید و می‌توانید موکل داشته باشید و هم‌چنین بگویید که کسب و کارتان کاملاً آنلاین است؛ زیرا زمانی که موکلتان بخواهد به دادگاه برود، باید وکیلی را از منطقه‌ی خودش استخدام کند تا او را در دادگاه همراهی کند.

 

مشاور استارتاپ

بسیاری از شرکت‌های بزرگ فناوری دنیا، کسب و کار کوچکی بودند که هنوز به دنبال یافتن مدل کسب و کاری برای موفقیت بودند. شما به عنوان مشاور استارتاپ، می‌توانید امروز به شرکت‌های بزرگِ فردا مشاوره بدهید. می‌توانید از هر یک از مهارت‌هایتان در حوزه‌ی مالی، توسعه‌ی نرم افزار و حوزه‌های مرتبط دیگر استفاده کرده و دانشی را که کسب و کارهای جدید برای موفقیت نیاز دارند، ارائه کنید. با موفقیت این استارتاپ‌ها، شما نیز موفق خواهید شد.

 

کسب و کارهای دیگر

کسب و کار سئو

با اینکه تبلیغات پولی با نرخ شگفت انگیزی در حال افزایش هستند، اما توانایی ظهور ارگانیک در موتورهای جست و جویی مانند گوگل بسیار رقابتی و در عین حال، سودآور است.

زمانی که از کلمات کلیدی ترافیک موتور جست و جویی (organic search) صحبت می‌شود، بالاترین جایگاه در صفحه‌ی نتایج، بیشترین ارزش را دارد. با در نظر گرفتن اینکه تقریباً 40 درصد از مردم روی اولین نتایج جست و جو کلیک می‌کنند و صفحه‌ی اول، شامل حدود 91 درصد از سهم جست و جوست، ظاهر شدن در بالای صفحات نتایج موتور جست و جوی گوگل (SERPs) چیزی است که بهترین بازاریابان آنلاین به دنبال آن هستند.

البته این موضوع فقط به معنای کار کردن برای مشتریان نیست، بلکه شامل کار کردن برای خودتان هم می‌شود. با داشتن مهارت‌های صحیح سئو می‌توانید هر تعداد کسب و کار آنلاین، وبسایت کوچک و وبلاگ را که بخواهید، راه اندازی کنید.

 

دستیار مجازی

آیا مهارت و توانایی سازماندهی و مدیریت کارها را دارید؟ می‌توانید با به کار گیری این مهارت‌ها، به یک دستیار مجازی تبدیل شوید. خدمات دستیاران مجازی معمولاً شامل وظایف اجرایی ساده مانند ورود داده‌ها، تنظیم برنامه‌های سفر و پاسخگویی به تلفن است. تجربه‌ی قبلی در این حوزه، امتیاز محسوب می‌شود اما ضروری نیست.

 

کسب و کار مدیریت تبلیغات

اگر با ساز و کارهای تبلیغات پولی آشنا هستید، به آسانی می‌توانید یک کسب و کار مدیریت تبلیغات را راه اندازی کنید. با در نظر گرفتن اینکه تبلیغات باعث رشد غول‌های تکنولوژی مانند فیسبوک، اینستاگرام، گوگل، یوتیوب و بسیاری دیگر شده است، حرکت در آب‌های تیره‌ی تبلیغات پولی می‌تواند باعث شود که ثروت فراوانی به دست بیاورید.

حوزه‌ی تبلیغات آنلاین دائماً در حال رشد است. هر چه زودتر از این صنعت بهره ببرید، سریع‌تر می‌توانید آن را به یک کسب و کار بزرگ آنلاین تبدیل کنید. تمام پیچیدگی‌های تبلیغات روی پلتفرم‌هایی مانند فیسبوک و گوگل را مطالعه کرده و یاد بگیرید. دوره‌های آموزشی را پیدا کنید یا از دوره‌های رایگان موجود در پلتفرم‌های مختلف بهره ببرید تا به یک متخصص باتجربه تبدیل شوید.